Adwokat – co należy zrobić, aby móc wykonywać taki zawód?

Napisany przez dnia Cze 20, 2013 w Informacje | 0 komentarzy

Adwokat – co należy zrobić, aby móc wykonywać taki zawód?

Wiele maturzystów decydując się na studia prawnicze marzy o profesji adwokata, mimo że studia na prawie uważane są za jedne z bardziej trudnych, które w dodatku ciągną się długo, jeśli policzy się też czas konieczny na aplikację radcowską która trwa następne trzy i pół roku. Po niej dodatkowo takich kandydatów na adwokatów czeka specjalny egzamin.

Nie jest jednak proste przejście tej drogi. O dostaniu się na aplikację marzy każdy student kończący studia, jednak niestety tylko części z nich udaje się tam dostać. By móc być adwokatem, trzeba cierpliwości. Na aplikację nie jest tak łatwo się dostać, a również gdy już się to przejdzie, wychodzi na to, że zdanie konkursowego egzaminu również nie jest najprostszą sprawą. Ten egzamin urządzają profesjonalne komisje jakie funkcjonują przy okręgowych radach adwokackich. Konkurs ma sprawdzić, w jaki sposób młody absolwent usystematyzował wiedzę z obszaru prawa rozmaitych gałęzi, a do tego wiedzę o działaniu administracji oraz urzędów. Podobnie istotna okazuje się wiedza o profesji adwokata, o metodach  pracy, czy uznawanej etyce. Tak więc można zobaczyć, przyszły adwokat musi mieć w istocie dość szeroką wiedzę.

Nierzadko niezbędne do zaliczenia egzaminu staje się również posiadanie potencjalnego pracodawcy, którym jest np. wybrana kancelaria adwokacka, która zgodzi się dać pracę kandydatowi po przejściu przez niego konkursu. Każdego roku na egzamin ten przygotowywane są nowe zestawy pytań w formie testów. Wówczas także ogłasza się do ogólnej wiedzy informacje typu dni, kiedy powinno się zgłosić chęć wzięcia udziału w egzaminie, termin kiedy będzie miał miejsce, i jakiej wysokości będzie wpłata za udział. Absolwenci decydujący się na taki egzamin powinny też zgłosić wiele poprawnych  dokumentów, jakie będą decydować o tym, czy będą dopuszczeni do egzaminu konkursowego. Znowu można zobaczyć zatem, że przed przyszłymi adwokatami może być dużo trudności zanim uzyskają oficjalnie możliwość wykonywania profesji do której przygotowują się przez wiele lat. Trzeba tu nadmienić, że już podczas lat studenckich dużo ludzi nie przechodzi przez następne sesje albo poddaje się ponieważ jest za trudno.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: +1 (z 1 głos)