Analiza kredytu konsolidacyjnego – wady i zalety

Napisany przez dnia Paź 22, 2013 w Informacje | 0 komentarzy

Analiza kredytu konsolidacyjnego – wady i zalety

W jaki sposób zatem działa wspomniany kredyt konsolidacyjny? Wystarczy odwiedzić poszczególne banki i sprawdzić jakie takiego typu kredyty mogą nam zaproponować. W dużej mierze bywa to zależne od tego jakiego typu obciążenia finansowe nas obarczają, oraz od ich wielkości. Z reguły jednak kredyty konsolidacyjne mają to do siebie, iż czas na ich spłatę jest rozłożony na długi okres czasu przez co raty są mniejsze.

Bywa to bardzo korzystne dla klientów, którzy mieli problem ze spłaceniem wszystkich zadłużeń w jednym miesiącu. Dzięki temu bowiem posiadają one szanse na zmniejszenie wydatków każdego miesiąca. W przypadku samych banków, które są chętne udzielić takiego rodzaju kredytów, także jest to opłacalna operacja. Przede wszystkim pozyskują nowego klienta, który spłaca pożyczoną kwotę wraz z odsetkami, co już jest zyskiem. Po drugie, klient taki jest wiarygodny skoro chce otrzymać kredyt konsolidacyjny a nie uciekać przed spłacaniem swoich długów.

Obecnie mnóstwo osób posiada jakieś obciążenia jak kredyt, a czasem i ich kilka. Nie chodzi tutaj wyłącznie o kredyty w bankach lecz też bywają to raty za akcesoria AGD czy samochód. Gdy nierzadko musimy pamiętać o zapłaceniu paru zobowiązań w ciągu tego samego miesiąca, po krótkim czasie jest to kłopotliwe. I właśnie w takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem bywa niejednokrotnie konsolidacja posiadanych przez nas zobowiązań. Chociaż slogan ten jest raz po raz przytaczany w reklamach banków lub w gazetach, wiele osób spośród nas wciąż nie zdaje sobie sprawy co to znaczy. A chodzi tutaj o nic innego jak zaciągnięcie jednego kredytu na spłatę wszystkich naszych długów. W taki sposób w rzeczywistości zamieniamy parę mniejszych kredytów na jeden większy. Dla niektórych osób takiego rodzaju rozwiązanie może zdawać się być niedorzeczne, jednakże w wielu sytuacjach bywa to najlepsze z dostępnych rozwiązań.

Proponowane przez banki albo również pozostałe instytucje finansowe, kredyty konsolidacyjne zwykle fachowcy dzielą na dwa elementarne rodzaje. Pierwsze z nich to kredyty nazywane hipotecznymi, gdyż z ich uzyskaniem wiąże się wymaganie zabezpieczenia kredytu w postaci hipoteki naszego domu albo przykładowo mieszkania. Jest to spowodowane tym, iż w takich sytuacjach konsolidacja kredytów opiewa na dość wysoką sumę pieniędzy. Czas na spłatę bywa jednak wówczas wydłużony a odsetki na nas nałożone mniejsze. Drugi typ takiego kredytu nazywany jest z kolei gotówkowym i przyznawany jest na niższe sumy pieniędzy w związku z czym nie wymaga się jakichkolwiek zabezpieczeń. Powinniśmy jednak zauważyć, iż warunki związane z jego udzielaniem bywają trochę mniej korzystne. Termin spłaty kredytu jest dużo krótszy, a odsetki z kolei większe.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)