Badanie rynku nieruchomości – dlaczego jest takie ważne?

Napisany przez dnia Gru 12, 2012 w Informacje | 0 komentarzy

Badanie rynku nieruchomości – dlaczego jest takie ważne?

Przystępując do zawarcia transakcji kupna-sprzedaży zwykle nie posiadamy rozbudowanej wiedzy z zakresu nieruchomości, systemu obrotu prawnego czy też mechanizmów, którymi rządzi się branża. Nie mając stosownej wiedzy jesteśmy więc narażeni na dokonanie nietrafionych decyzji i bezbronni wobec surowych wytycznych, które są istotne dla wszystkich uczestników rynku.

Badanie rynku nieruchomości jest istotne także dla profesjonalistów, nie trudno bowiem zauważyć, jak cennych informacji dostarcza na przykład rzeczoznawcy majątkowemu, który musi zgromadzić jak największą ilość wiarygodnych danych, zanim będzie w stanie podać szacowaną wartość określonego mienia.

nieruchomościZe względu na to, że niezwykle łatwo sprzedać nieruchomość za cenę nieadekwatną do jej wartości realnej, można popełnić szereg błędów, od których nie będzie już odwrotu. W jaki sposób można więc uniknąć ewentualnych błędów podczas podejmowania tego typu – życiowych przecież – decyzji? Przede wszystkim uważnie przeglądać oferty oraz nieustannie czytać raporty, analizy oraz wszelkiego rodzaju teksty, które są w stanie w przejrzysty sposób wzbogacić naszą wiedzę na temat branży nieruchomości. Na rynku istnieje mnóstwo niezwykle atrakcyjnych ofert, nie mniej jest jednak pułapek, w które mogą wpaść niedoświadczeni nabywcy i sprzedawcy. Ważne jest, aby nie kierować się modą czy też upodobaniami, które zmieniają się praktycznie co sezon oraz nie ulegać wszelkim wizualizacjom czy podrasowanym zdjęciom rozbudowanych osiedli deweloperskich.

Za każdym razem warto osobiście przyjrzeć się miejscu, które jest medialnie rozreklamowane, bo wiele z nich nawet fizycznie nie istnieje. Zanim więc podejmiemy się inwestowania w nietrafiony element, możemy zweryfikować wiarygodność deweloperów, sprawdzić jak długo mają trwać prace budowlane oraz czy wybrane przez nas miejsce będzie dobrze skomunikowane z centrum miasta lub też pozostałymi dzielnicami. Badanie rynku nieruchomości jest podstawową czynnością przed przystąpieniem do transakcji. Każdorazowo warto też negocjować ceny, ponieważ wiele z nich jest zawyżona. Tego typu procesy nie mają miejsca tylko w przypadku osiedli, ale i ofert sprzedaży nieruchomości na portalach internetowych.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: +1 (z 1 głos)