Ciężkie czasy dla kredytów walutowych

Napisany przez dnia Lut 17, 2012 w Informacje | 0 komentarzy

Ciężkie czasy dla kredytów walutowych

Mimo iż złotówka ostatnio umacnia się to jednak przez cały czas zostaje tak słaba, że kredyty wa walutach obcych nie są opłacalne. Dlatego kredyty w walucie polskiej cieszą się w tym momencie niesłabnącą popularnością, niespotykaną w przeszłości.
Kredyt walutowy we frankach szwajcarskichZmniejszona popularność walutowych kredytów jest spowodowana nie tylko zwyżkującymi kursami walut takich jak szwajcarski frank czy euro, ale także przedsięwzięciami KNF oraz Narodowego Banku Polskiego. Wszystko to sprawia że kredyty w walutach obcych drożeją i stają się coraz to mniej popularne. Z drugiej strony wszyscy mają w pamięci drożejącego szwajcarskiego franka i dopiero teraz zaczynają dostrzegać realne niebezpieczeństwo jakie serwują walutowe kredyty. Dawniej banki uspokajały i mówiły, że mieszkaniowe kredyty można przewalutowywać, obecnie natomiast widać że przewalutowanie to dość kłopotliwa operacja a przede wszystkim wybór odpowiedniego momentu w jakim trzeba byłoby dokonać zmiany waluty kredytu ażeby uniknąć dotkliwej wpadki jest nadzwyczaj trudny do zaplanowania. Jest to praktycznie czysta spekulacja.

Co więcej od początku 2012 roku zaczęła obowiązywać rekomendacja S a właściwie jej aktualizacja, która jak się okazało stała się gwoździem do trumny dla kredytów walutowych. Instytucja nadzoru finansowego wprowadziła nowe zarządzenia dotyczące przyznawania kredytów. Na ich podstawie bank może dać  kredyt walutowy jedynie w warunkach gdy obliczona rata kredytowa nie będzie wyższa niż 42 proc. miesięcznego dochodu kredytobiorcy. Co najważniejsze, aby zrobić taką kalkulację nie można zbyt mocno naciągnąć okresu kredytowania, jak to się odbywało w przeszłości. Aktualnie najdłuższy okres jaki tak na prawdę jest brany pod uwagę do wyliczenia miesięcznej raty kredytowej to jedynie 25 lat. Do tego jeszcze doliczyć powinno się wydatki jakie banki i instytucje finansowe ponoszą pozyskując walutę. Z tego powodu robią one wszystko żeby zniechęcać potencjalnych kredytobiorców do zaciągania kredytów w walutach obcych.

W związku z przedłożonymi obostrzeniami ofert walutowych kredytów mocno się zmniejszyła propozycja banków w tym zakresie i należy się domyślać, że walutowe kredyty, które jeszcze są osiągalne, będą sukcesywnie zupełnie wycofywane z oferty banków. Taki stan rzeczy ma swoje plusy i minusy. Wadą jest bez wątpienia wyższy koszt kredytu mieszkaniowego w polskiej walucie, zaletą jednak jest z pewnością całkowity brak ryzyka zmiany kursu i stosunkowo przejrzyste warunki spłacania miesięcznych rat. Ci którzy chcą zaciągnąć kredyt mieszkaniowy mogą to postrzegać jako komplikację, jednak Ci którzy mają kredyt walutowy, który zaciągnęli w przeszłości, chętnie przestawiliby bieg historii, gdyby to było możliwe i teraz wzięliby kredyt złotowy.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 7.0/10 (26 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)