Co powinieneś wiedzieć o molinezji ostroustej?

Napisany przez dnia Lip 14, 2012 w Informacje | 0 komentarzy

Co powinieneś wiedzieć o molinezji ostroustej?

Molinezja ostrousta jest dość popularną rybą akwariową z bogatej rodziny piękniczkowatych o dość charakterystycznej budowie ciała. Gatunek ten zaliczany jest do chętnie polecanych ze względu na swoje przyjazne nastawienie do innych mieszkańców domowych zbiorników akwariowych oraz dość łatwej możliwości uzyskiwania potomstwa, bez spełniania specjalnych wymogów środowiskowych. rybka akwariowaMolinezja zasiedla w swoim naturalnym biotopie wody Ameryki Środkowej i dorasta nawet do 10 cm długości. Samiec jest na ogół nieco mniejszy od samicy, posiada słabiej zaznaczoną linię brzuszną od partnerki, a jego płetwa odbytowa pełni funkcję rozrodczą; przekształcona w gonopodium.

 

Odmiany hodowlane oraz wymagania

 

Na rynku akwarystycznym występuje stosunkowo dużo odmian barwnych tego gatunku, bo od czerwonej i brązowej, po niebieskawą oraz tzw. black molly, czyli całkowicie czarną. Wieloletnie badania i sztuczna hodowla pozwoliła akwarystom na wyróżnienie także krzyżówki wielkopłetwej. Molinezje są rybkami bardzo towarzyskimi, które doskonale nadają się do zbiorników o mieszanym środowisku. Do jej pielęgnacji wymaga się jednak przynajmniej stulitrowego akwarium, które będzie gęsto obsadzone różnorodną roślinnością, z wolną przestrzenią do pływania. Dobrymi dekoracjami dla tej rybki mogą być oczyszczone z zanieczyszczeń korzenie i kamienie.

 

Woda powinna być utrzymywana na stałym poziomie ok. 25-28 °C, ponieważ w niższych może zachowywać się osowiale. Na ogół poniżej 25 °C łatwo o zarażenie molinezji przetrwalnikami ospy rybiej, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Zbiornik musi być regularnie natleniany i dobrze filtrowany przez całą dobę.

 

 Jaki pokarm dla molinezji? Wszystko o diecie rybki

 

Dieta molinezji nie jest skomplikowana, ale wymaga dużego udziału w pokarm roślinny. Rybce można podawać żywe larwy komarów, a także młody narybek i mniejsze dafnie.

 

Chętnie zjada także pokarm suszony i mrożony. W razie braku dostępu do wystarczającej ilości pokarmu roślinnego, podskubuje drobną florę i oczyszcza akwarium z glonów.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 7.5/10 (21 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: +1 (z 1 głos)