Czy oszczędności w bankach są zabezpieczone?

Napisany przez dnia Kwi 16, 2013 w Informacje | 0 komentarzy

Czy oszczędności w bankach są zabezpieczone?

Nieważne jednak, czy jesteśmy zaciekawieni rachunkami, lokatami czy czymkolwiek innym, nieustająco występuje ryzyko bankructwa banku, ale szczęśliwie nie ma tutaj takiej niepewności jak w akcjach, bo działa specjalistyczna sieć zabezpieczeń, za co odpowiada BFG, czyli instytucja stworzona w roku 1994, w zakresie której banki dostają niezbędną pomoc. Jak to jest natomiast możliwe, że lokaty terminowe i cały bezlik podobnych depozytów jest zabezpieczony?

A no tak, że BFG jest finansowany z wykorzystaniem rocznych opłat, wykonywanych przez owe banki, za pomocą profitów z pożyczek, za sprawą przydziałów z budżetu państwa, i ogólnie przy użyciu wielu podobnych źródeł, stąd jednym słowem, jeśli interesują nas chociażby konta bankowe i rozpoczynamy współpracę z renomowanym obiektem bankowym, nie ma mowy o ryzyku kompletnej utraty naszych zasobów.

Depozyty bankowe rozróżniamy na dwa rodzaje, do których zaliczają się depozyty na żądanie oraz depozyty na czas. Tymi pierwszymi oznacza się pieniądz transakcyjny, który jest składowany na koncie osobistym oraz pobocznym, nad którym właściciel ma pełną kontrolę, i który charakteryzuje się lichą stopą procentową. Jeżeli chodzi z kolei o te drugie, są nimi środki niestosowane do aktywności normalnej, jakie na jakiś czas bankom się zleca, a te parają się ich pomnażaniem w oparciu o wyższe, niż w przypadku tych pierwszych, oprocentowanie. Jak bezproblemowo się więc zorientować, do pierwszej grupy należą przykładowe konta osobiste, a do drugiej lokaty bankowe.

Nie jest niemniej tak, iż każda oferta w naszym kraju wyszczególnia się bezpieczeństwem, a wręcz odwrotnie, nieważne, czy interesują nas konta oszczędnościowe, polisolokaty, fundusze inwestycyjne, czy coś innego, zawsze powinniśmy rzetelnie zweryfikować markę konkretnego banku, rentowność jego ofert, i wszystko to, na co szablonowy konsument uwagę musi zwrócić. Aby sobie to przedsięwzięcie zaś ułatwić, wystarczy że spojrzymy do Internetu, który jest faktyczną skarbnicą wiedzy w tej kwestii, bo trzeba tylko wejść na stosowne serwisy i zarejestrować się na fora dyskusyjne, a w niedługim czasie pozyskamy wiadomości, które pomogą nam wyłonić najciekawszą ofertę, i to nie tylko jeżeli mówimy o depozytach bankowych, ale także gdy mowa o całym szeregu form inwestycyjnych. Zresztą, te ostatnie także wyszczególniają się nieprzeciętną sławą, toteż i im naprawdę dobrze jest przeznaczyć dodatkową ilość czasu, tym szczególniej że właściwie każdy z nas pragnie pozyskać trochę grosza w sprawdzony sposób, czyż nie?

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)