Czy warto kupować mieszkanie na kredyt?

Napisany przez dnia Lut 26, 2015 w Informacje | 0 komentarzy

Czy warto kupować mieszkanie na kredyt?

Kredyty hipoteczne to z całą pewnością bardzo powszechne metody finansowania kupna wszelkiego typu nieruchomości. Kredyt hipoteczny jest zazwyczaj kredytem udzielanym przez bank najczęściej na bardzo wiele lat. Zalicza się go do najbardziej popularnych kredytów długoterminowych. Zapewne wiele osób nie może samodzielnie kupić domu czy mieszkania za własne środki. Kredyt hipoteczny to najczęściej idealne i jedyne rozwiązanie.

Kredyty hipoteczne zaciągane są zazwyczaj pod hipotekę, która jest rodzajem zabezpieczenia dla banku. Przyznawane są na bardzo duże sumy pieniężne, w związku z czym banki przeważnie bardzo dokładnie sprawdzają historię kredytową ludzi ubiegających się o środki na zakup domu, mieszkania albo też innej nieruchomości. Kredyty na nieruchomości przydzielane są najczęściej na bardzo długi czas, jednakże minimalny okres, na który można uzyskać kredyt hipoteczny to pięć lat.

Kredyty hipoteczne dzielą się na parę rodzajów. Najprostszego podziału można dokonać ze względu na walutę. Wskazać można kredyt hipoteczny w złotych, przyznawany w rodzimej walucie, jak również walutowy, wypłacany w walucie obcej (lub do niej denominowany). W tym przypadku zadłużenie jest przeliczane na obcą walutę, zaś oprocentowanie zależy od oprocentowania kredytów na rynkach międzynarodowych. Obliczając więc wielkość kolejnych rat kredytowych, należy zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie kredytu, ale także zmienność kursu walutowego.

Zaciągając kredyt hipoteczny trzeba liczyć się z tym, że pieniądze muszą zostać przeznaczone na jeden wybrany cel, powiązany oczywiście z nabyciem nieruchomości. Bez wątpienia w przypadku kredytów hipotecznych niezwykle duże znaczenie ma nasza zdolność kredytowa. Każdy bank analizuje zdolność kredytową klientów według swoich własnych algorytmów.

Okazuje się często, że w różnych bankach jedna osoba może posiadać różną zdolność kredytową. Poszukując właściwego kredytu dla siebie na stronie http://www.aktualnosci-bankowe.eu, warto zatem przeanalizować różne propozycje, jakie przygotowują dla nas banki. Dodatkowo należy korzystać z różnorakich dofinansowań, które proponowane są m.in. przez państwo na kupno własnego mieszkania. Tego typu programy rządowe niekiedy okazują się bardzo pomocne.

Dostępne są bowiem raty równe oraz malejące. Najczęściej kredytobiorcy nastawiają się na raty równe, bowiem stała wysokość miesięcznej raty umożliwia łatwiejsze spłacanie. Jednak niekoniecznie przekłada się to na mniejsze koszta kredytu, dlatego zaleca się, żeby dogłębnie przemyśleć obydwa warianty rat na spotkaniu z doradcą bankowym.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 2.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: +1 (z 1 głos)