Czy warto zmienić opony letnie na zimowe?

Napisany przez dnia Wrz 6, 2012 w Informacje | 0 komentarzy

Czy warto zmienić opony letnie na zimowe?

Co prawda w Polsce jeszcze trudno mówić o zimie, ponieważ dopiero powoli kończy się lato, ale za kilka miesięcy pojawią się pierwsze przymrozki. Warto uzbroić się w cierpliwość i zastanowić czy zmiana opon letnich na zimowe jest opłacalna.

Słów kilka na temat różnicy w budowie

koła i opony samochodowe

Ogumienie zimowe powinno być montowane kiedy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 5-7 stopni Celsjusza, przynajmniej takie jest stanowisko ekspertów w branży. O tym, że opony zimowe znacznie lepiej radzą sobie w takich warunkach świadczyć może kilka unikalnych cech. Należy podkreślić, że tzw. zimówki są zbudowane z zupełnie innej mieszanki gumowej. Jej skład jest dobrany w taki sposób, aby podczas mrozów opona była nadal sprężysta i nie twardniała (głównie za sprawą dodatku w postaci krzemionki), co uniemożliwiałoby utrzymanie odpowiedniej przyczepności np. na śniegu. Poza tym sama budowa zewnętrzna opony zimowej także nie przypomina tej na sezon letni. Dla zimówek charakterystycznym jest gęsto ponacinany bieżnik w taki sposób, aby poprawić wydajność odprowadzania wody, śniegu oraz błota, z których te ostatnie jest coraz większym problemem nawet na krajowych drogach.
Poza tym, opony zimowe są wyposażone w bardziej zaawansowany stopień lamelizacji, czyli nacięć. Dzięki odpowiednio dobranymi lamelkami, samochód lepiej trzyma się w ostrych zakrętach, a sama droga hamowania jest znacznie krótsza niż na oponach letnich.

Dziś nowoczesna technologia pozwoliła na wyróżnienie tzw. lameli 3D, które znajdują się w oponach wiodących producentów, takich jak chociażby Dunlop czy Goodyear. Dzięki temu możliwym jest uzyskanie opon o znacznie poprawionym komforcie toczenia się (tj. obniżona głośność toczenia), a sama konstrukcja jest przy tym sztywniejsza i znacznie wolniej zużywa się podczas dodatnich temperatur.

Kiedy wymienić opony letnie na zimowe?

Najlepszym okresem na wymianę demontaż ogumienia letniego wydaje się późna jesień, czyli koniec października oraz początek listopada. W ten sposób zapewnimy sobie komfort podczas wyjazdu z garażu, kiedy na dworze pojawiają się pierwsze, kłopotliwe przymrozki i unikniemy grudniowych, wielogodzinnych kolejek w serwisach oponiarskich.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)