Klasyfikacja rynków pracy

Napisany przez dnia Lis 2, 2012 w Informacje | 0 komentarzy

Klasyfikacja rynków pracy

Rynek pracy to bardzo szerokie pojęcie, które dość trudno zdefiniować niczego nie pomijając. Dlatego też, aby w miarę to usprawnić powstały dwa podziały.

praca w polsceJeden z nich zależny jest od tego jaki status pracy posiada dany pracownik oraz drugi, czyli podział według zasięgu pracy. Jeżeli chodzi o tą pierwszą grupę to wyróżniamy legalną pracę oraz pracę na czarno. Czym się one różnią?

Druga spośród wymienionych jest pracą bez umowy, a zatem pracodawca nie musi odprowadzać składek za danego pracownika. Ludzie zazwyczaj godzą się na tego typu pracę ze względu na korzyści zarobkowe. Wiadomo, że im mniej wydaje pracodawca tym więcej pozostaje na wynagrodzenia. Ale tym sposobem osoba zgadzająca się na takie warunki pracy automatycznie traci świadczenia zdrowotne. Ponadto nie odprowadzane są również składki na późniejszą emeryturę oraz pracodawca w skrajnych przypadkach może okazać się oszustem i wcale nie zapłacić, ponieważ bez umowy nic go nie zobowiązuje.

W Polsce karany jest taki oto sposób zarobkowania. Oczywiście nadal wielu ludzi korzysta z tak świadczonej pracy. Możesz oczywiście załapać się na jakiś krótki okres w trudnej chwili materialnej, ale nie na dłuższą metę. Co z tego, ze zarobisz parę groszy skoro w przyszłości nie uzyskasz emerytury bądź też bardzo niską, a w razie wypadku czy choroby będziesz musiał płacić za każde świadczenia, które nie ukrywając są dość drogie i wszyscy sobie z tego świetnie zdajemy sprawę. Jeżeli chodzi o ten drugi podział to wyróżniamy rynek pracy: lokalny, czyli praca w zakresie do około siedemdziesięciu kilometrów od twojego miejska zamieszkania; regionalny, czyli dotyczący na przykład całego województwa; państwowy, czyli miejsca pracy w całym kraju ora zagraniczny, czyli oczywiście praca poza granicami swojego kraju. Oczywiście najbardziej ekonomiczny jest rynek lokalny, gdyż zaoszczędzasz środki pieniężne na dojazdy. Natomiast najbardziej opłacalny w kwestii zarobkowej jest oczywiście rynek zagraniczny. Wszystko jest związane z różnicą walut.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: +1 (z 1 głos)