Który samochód pali mało paliwa?

Napisany przez dnia Maj 25, 2015 w Informacje | 0 komentarzy

Który samochód pali mało paliwa?

Jeśli ktoś akurat zastanawia się nad kupnem samochodu osobowego, ma z pewnością nie lada problem z wyborem modelu, gdyż wachlarz możliwości jest obecnie ogromny. Do wyboru są bowiem samochody nowe i używane, a wśród nich różne klasy aut czyli: limuzyny, sedany, hatchbacki, kompaktowe, sportowe czy vany.

Dodatkowo należy podjąć decyzję dotyczącą marki oraz różnych parametrów odnoszących się np. do silnika i rodzaju stosowanego do niego paliwa. Wszystkie te kwestie należy głęboko przemyśleć, zwłaszcza gdy priorytetową sprawą są dla kierowcy koszty eksploatacji auta. Jak się okazuje to właśnie ekonomia determinuje większość decyzji dotyczących zakupów samochodu w Polsce, co oznacza że najpopularniejszymi modelami są te, które generują niskie koszty serwisowania oraz charakteryzują się niskim spalaniem paliwa.

Współczesna motoryzacja oferuje dużo rozwiązań wpływających na znaczne obniżenie kosztów tankowania. W ostatnich latach popularne stały się np. samochody kompaktowe o stosunkowo małej pojemności silnika, które charakteryzują się bardzo niskim spalaniem paliwa, którym jest najczęściej benzyna. Sprawdzają się one zwłaszcza przy codziennym użytkowaniu, np. jeździe po mieście.

Najnowszym trendem na rynku motoryzacyjnym jest stosowanie silników hybrydowych lub elektrycznych, które nie tylko są ekonomiczne w eksploatacji, ale dodatkowo są przyjazne środowisku naturalnemu. Niestety modele aut elektrycznych, nawet te najmniejsze są bardzo drogie, a dodatkowym mankamentem jest brak wystarczającej liczby miejsc, w których można naładować baterie auta.

mercedes-564949_640

Dlatego kierowcy, którym zależy na najtańszym tankowaniu mają do wyboru auta z silnikami benzynowymi, diesle oraz z instalacją LPG. Patrząc na ceny paliw http://hspcompany.pl/hurtowe-ceny-paliw.html# obowiązujące na polskich stacjach benzynowych od razu można dostrzec, że najtańszym paliwem jest gaz. Właściciele aut z instalacją gazową LPG ponoszą nieraz nawet o połowę niższe koszty paliwa niż ich koledzy posiadający auta benzynowe. Należy jednak pamiętać, że samochody na gaz wymagają zamontowania instalacji gazowej, która wiąże się ze sporym wydatkiem i zwraca się dopiero po pewnym czasie.

Przez lata uważano, że dużo mniej za paliwo od właścicieli aut benzynowych płacą posiadacze diesli, gdyż silniki te charakteryzują się niższym spalaniem. Jednak od pewnego czasu ceny obu paliw praktycznie się zrównały i różnice w płaconych rachunkach są coraz mniejsze. Jednak ogólnie przyjmuje się, że osoby, które często jeżdżą w dłuższe trasy powinny kupić samochód z silnikiem wysokoprężnym, zaś do częstej jazdy na krótkich dystansach lepsze jest auto benzynowe.

Należy także wziąć pod uwagę, że spalające mniej paliwa diesle są droższe od samochodów benzynowych. Trzeba pamiętać, że koszty paliwa są uzależnione także od innych czynników. Można do nich zaliczyć przede wszystkim styl jazdy, a także moc silnika. Samochody sportowe o większej mocy będą spalać naprawdę dużo paliwa, podobnie jak samochody duże i ciężkie. Dużo mniej paliwa spalają z kolei samochody nowsze, w których stosuje się nowoczesne rozwiązania technologiczne.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)