Na co zwrócić uwagę wybierając lokaty?

Napisany przez dnia Mar 12, 2014 w Informacje | 0 komentarzy

Na co zwrócić uwagę wybierając lokaty?

Lokata bankowa od dawna uznawana jest za bardzo bezpieczną formę oszczędnościowo-inwestycyjną i jest chętnie wybierana przez duże grono deponentów. Na jej korzyść przemawia bezpieczeństwo kapitału i gwarantowany zwrot wniesionych funduszy wraz z odsetkami, które zostaną naliczone w trakcie trwania umowy. Czynnikiem, na który deponenci szczególnie zwracają uwagę jest oprocentowanie lokat, jednak należy pamiętać, że nie tylko ono wpływa na atrakcyjność oferty i na przyszłe zyski. Zanim podpiszemy umowę z bankiem, warto dokładnie prześledzić także inne parametry danego produktu, które w równie dużym stopniu jak oprocentowanie mogą wpływać na jego opłacalność.

Wspomniane we wstępie oprocentowanie jest ważne i warto, by jego wartość była możliwie jak najwyższa, co pozwoli uzyskiwać większe odsetki od zdeponowanej sumy i tym samym zarabiać więcej. Jest to ważne szczególnie w obecnych czasach, kiedy oferty nie zachęcają już klientów 9% zyskiem, a to na co możemy liczyć to 2-3% w skali roku. Dodatkowo uwzględnić musimy 19% podatek, który odbierze nam część zarobionych na lokacie pieniędzy. Analizując oprocentowanie musimy wziąć pod uwagę także jego rodzaj pamiętając, że stała jego wartość zawiera się w ofertach krótkoterminowych, natomiast produkty długoterminowe posiadają oprocentowanie zmienne często zależne od czynników zewnętrznych takich jak Rada Polityki Pieniężnej i może wpłynąć zarówno pozytywnie jak i negatywnie na nasze zyski.

Częstotliwość kapitalizacji odsetek, to czynnik, na który nie każdy zwraca uwagę, a jest on równie istotny, co oprocentowanie. Im częściej odbywa się wspomniana kapitalizacja, tym większe mogą być nasze zyski. Dzieje się tak, ponieważ na skutek kapitalizacji odsetki dopisywane są do naszego depozytu, a kolejne naliczanie oprocentowania odbywa się już od wyższych kwot. Nie trudno się domyślić, że dzięki temu nasze odsetki będą rosły, a my zarobimy więcej, dlatego im częściej lokata kapitalizuje odsetki, tym lepiej dla nas.

Porównanie lokat, np. na najlepszaoferta.com.pl należy wykonać także pod kątem dodatkowych opłat, jakie bank może na nas nałożyć po podpisaniu umowy. Zdarza się, że możemy natrafić na różnego typu prowizje za założenie samego depozytu i jego prowadzenie, czy transfer środków pieniężnych z konta bankowego na depozyt. Przed zawarciem umowy należy prześledzić dokładnie wszystkie punkty umowy dotyczące prowizji i wyliczyć, czy nie są dla nas zbyt wysokie, gdyż przy niewielkich kwotach wpłat może się okazać, że lokata na skutek prowizji bardzo straci na wartości. Uwagę należy także skierować na kwestię kar związanych z przedterminowym zerwaniem umowy i czy nie są one zbyt dotkliwe.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)