Pełnoprawny pracownik niepełnosprawny

Napisany przez dnia Lip 24, 2015 w Informacje | 0 komentarzy

Pełnoprawny pracownik niepełnosprawny

W dzisiejszych czasach zatrudnienie niepełnosprawnych osób powoli przestaje być tabu i czymś, czego pracodawcy za wszelką cenę chcieliby unikać. Dzieje się tak głównie z racji różnych dotacji
i dodatków za zatrudnienie niepełnosprawnych, ale również dzięki rozmaitym kampaniom reklamowym, które uświadamiają społeczeństwo, że pracownik niepełnosprawny, to nie zawsze osoba, która nie potrafi niczego zrobić, a wręcz przeciwnie – to osoby na tyle zdeterminowane do pracy, że za wszelką cenę starają się ją zdobyć i jak najdłużej zatrzymać posadę.

Poza tym musimy zdawać sobie sprawę z istnienia różnych grup niepełnosprawności – czasami na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie zorientować się, że z daną osobą jest “coś nie tak”, bo nie jest – poza defektem zdrowotnym, który często nie gra roli przy konkretnym stanowisku.

Wielu pracodawców i firm zdaje sobie już z tego sprawę, stąd coraz częściej pojawiają się oferty pracy dla niepełnosprawnych, a wręcz z naciskiem na takie osoby – dla firm jest to dziś opłacalny zabieg – dla pracownika niepełnosprawnego również ze względu na otrzymanie upragnionego zatrudnienia.6888883115_1167f3a0b7_z

Zatrudnienie niepełnosprawnych pracowników to nie tylko plus dotacyjny dla firmy, ale także wyjście w stronę człowieka – umożliwienie mu zdobycia pieniędzy, czyli czynnika niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Osoby niepełnosprawne nie są dzięki temu skazane na społeczną izolację, nie muszą być zdani na cztery ściany swoich domów, mogą poczuć się potrzebni i odpowiedzialni za swoje życie. Jak wiemy, praca rozwija każdego człowieka, uczy pewnych zachowań i praktycznych umiejętności potrzebnych w życiu – to liczy się szczególnie dla osób, które przez życie zostali w pewien sposób poszkodowani.

Zastanawiając się nad podjęciem takiego przedsięwzięcia, jakim jest zatrudnienie niepełnosprawnych, możemy spotkać się z różnymi wątpliwościami i obawami. Musimy zdać sobie sprawę, że pracownik niepełnosprawny nie musi wcale pracować gorzej, niż osoba w pełni sprawna psychicznie i fizycznie. Nawet gdy niezbędne jest dostosowanie miejsca pracy do chorego pracownika, możemy ubiegać się o dofinansowanie, które wynagrodzi nam poniesione koszty lub znacznie je zmniejszy.

6888886049_c242203389_z

Ważną kwestią jest również świadomość, że orzeczenie niepełnosprawności nie zawsze oznacza osobę ułomną psychofizycznie. Pracownik niepełnosprawny to także osoba z cukrzycą, astmą, czy inną przewlekłą chorobą. Poza tym, przy zatrudnieniu bezwarunkowo wykonywane są już od dawna badania przed rozpoczęciem pracy, które ostatecznie rozstrzygną, czy dana osoba ma szanse bezproblemowego podjęcia pracy na danym stanowisku, czy zdrowotnie się do tej pracy nadaje.

Zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego, to często podarowanie szansy osobie z problemem, a więc pozyskanie dzięki temu pracownika lojalnego, zdeterminowanego i zmotywowanego do podjęcia zatrudnienia. Takie osoby często traktują nową pracę jako przyjęcie daru od losu. Warto więc wziąć pod uwagę również możliwość zatrudnienia niepełnosprawnych w swojej firmie.

źródło: http://www.a-trybut.eu/

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)