Świadome finanse osobiste

Napisany przez dnia Wrz 18, 2012 w Informacje | 0 komentarzy

Świadome finanse osobiste

Temat finansów osobistych musi być poruszany jak najczęściej z kilku ważnych powodów, do których zaliczymy:

  1. efektywne pomnażanie kapitału na procencie składanym;
  2. większa wiedza finansowa prowadzi często do większych zarobków;
  3. sporo pieniędzy na emeryturze, a także możliwość wcześniejszego na nią przejścia;
  4.  znajomość rynku kapitałowego może zamienić się w niezależność finansową;
  5.  praktyczna wiedza;
  6. ewolucja ze zwykłego obywatela w prawdziwego inwestora

Na razie w Polsce panuje moda na lokaty bankowe, które są standardowym produktem oszczędnościowym, ale należy zaznaczyć, że najniższej klasy. Czasami oczywiście zdarzają się promocje, ale z reguły lokaty zakłada się tylko po to, aby nie stracić kapitału realnego zjadanego przez złowrogą inflację.

Jak rozbudzić w sobie zmysł do zdobywania wiedzy o finansach osobistych?

Należy zrozumieć, że we współczesnej gospodarce to pieniądz robi pieniądz, a najważniejszym kapitałem jest sam człowiek. Inwestycja we własne umiejętności, wiedzę czy kwalifikacje to naprawdę niebywała stopa zwrotu, a edukacja finansowa przychodzi dopiero po znalezieniu odpowiedniej formy inwestowania. Oczywiście ranking lokat warto obserwować np. na ulubionej stronie internetowej, ale duże pieniądze pochodzą zwyczajowo z ryzykownych form lokowania kapitału.

Lokata bankowa jest pierwszym instrumentem, który warto dokładnie poznać, aby zrozumieć skalę oddziaływania banków.

Przeciętny klient bardzo rzadko uzmysławia sobie fakt, że całe życie pracuje na oszczędności, które tak naprawdę idealnie komponują się ze wzrostem inflacji. Zatem realnie nie zarabiasz nic, a jedynie wyrównujesz straty. Świadome finanse osobiste nie negują lokaty, ale używają jej sprawnie w celu zachowania płynności oraz czekania dzięki niej na okazję. Do tego obecnie banki posiadają lokaty internetowe. Można nimi zarządzać z poziomu indywidualnego konta, co stanowi duże ułatwienie przy rozliczeniach. Nawet Einstein twierdził, że najlepszym wynalazkiem ludzkości jest procent składany, dlatego warto odwoływać się jak najczęściej do tej myśli. Perspektywy rozwoju inwestycyjnego w nowoczesnej gospodarce są ogromne. Wystarczy wymienić Giełdę Papierów Wartościowych, Forex tzn. giełdę walutową o zasięgu międzynarodowym oraz rynek obligacji korporacyjnych i samorządowych Catalyst. Wszystkie one mają o wiele większe stopy zwrotu niż przeciętna lokata, chociaż na pewno ta ostatnia też przyda się w okresach niepewności.

Świadome finanse osobiste likwidują lokaty jako główne źródło wrażeń inwestycyjnych. Poznajesz pojęcia tj. dywersyfikacja, ryzyko, rynek kapitałowy. Zaczynasz obracać się w środowisku profesjonalnej wiedzy o ekonomii. Nabierasz większego zaufania do podejmowanych przez siebie decyzji. Aby poznać podstawy trudnej sztuki nowoczesnego oszczędzania wystarczy miesiąc lub dwa, ale żeby osiągnąć praktyczne wyniki wymagana jest cierpliwość, często długoletnia. Lokaty bankowe to pierwszy krok do przygody z pomnażaniem kapitału.

Lokaty ranking – portal o lokata bankowych

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)