Uzależnienie od hazardu

Napisany przez dnia Maj 20, 2011 w Informacje | 0 komentarzy

Uzależnienie od hazardu

To co jest przyjemnie i relaksujące bardzo szybko może uzależnić. Jest też spora liczba uzależnień, które opierają się na mocnych emocjach i wrażeniach. Uprawiający sporty ekstremalne doskonale wiedzą, jak męczące jest dla nich wykonywanie spokojnej pracy albo siedzenie w domu – myślą tylko o kolejnym skoku ze spadochronem czy wspinaczce na niebezpieczną górę. Są też jednak uzależnienia o wiele groźniejsze i nie związane ze sportem. W USA doskonale znane są setki przypadków uzależnienia od hazardu.


Wynika to przede wszystkim z obsesyjnej chęci człowieka do szybkiego zarobienia ogromnej fortuny. W tamtejszej kulturze niemal każdy osobiście zna kogoś, kto w kasynach wygrał mniejszą lub większą sumę. A to budzi u ludzi przekonanie, że skoro innym się udało, to znaczy że tak samo musi udać się im. Tymczasem nie ma reguł dla gier hazardowych, które kierują się oczywiście rachunkiem prawdopodobieństwa. Ale to tylko prawdopodobieństwo, a nie pewność. I każde rozdanie w kasynie czy rzut kulką w stronę ruletki może zakończyć się w dwojaki sposób – nawet przy najlepszych warunkach dla gracza – zwycięstwem lub porażką. Chociaż można minimalizować swoje ryzykowne zagrania i wycofywać się przy niskich szansach, wciąż nasze wyniki często znajdują się w rękach losu. Uzależnienie od hazardu jest bardzo powszechne także z tego względu, że mimo negatywnych aspektów związanych z traceniem pieniędzy, są to takie same gry, jak wszystkie inne oparte na rywalizacji. A tutaj już rodzi się chęć wygrania, walki, jak w sporcie. Hazard i sport zresztą od lat żyją idealnie i stacje telewizyjne nie wahają się prowadzić transmisji z największych turniejów pokerowych.

Tam na stole często znajdują się miliony, co samo w sobie jest emocjonujące. Jednak nawet bez nich patrzenie na rozgrywki dobrych graczy jest bardzo elektryzujące. W zależności od gry, dobierane karty lub decyzje odnośnie podbijania albo czekania, są równie kluczowe dla widzów pokera czy blackjacka, jak dla obserwatorów ważnych pojedynków piłkarskich. I tak jak można uzależnić się od sportu, tak samo można ulec urokom nocnych sesji pokera.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 7.5/10 (38 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: +1 (z 1 głos)